Practice Questions:
Out of a population of 3210 pigs there are 420 born each month and 300 are eaten. How many pigs will there be after 3 months?
r = b-d.
r = (420/3210) - (300/3210)
r = 0.13 - 0.09 = 0.04
Use this to determine the overall growth with G=r*N
Original population size = 3210 * 0.04 = 128.4 new pigs = 3338.4 total pigs at the end of month 1
Population size = 3338.4 * 0.04 = 133.5 new pigs = 3471.9 total pigs at the end of month 2
Population size = 3471.9 * 0.04 = 138.9 new pigs = 3610.8 total pigs at the end of month 3
Out of a population of 3210 pigs there are 420 born each month and 300 are eaten. How many pigs will there be after 3 months?
r = b-d.
r = (420/3210) - (300/3210)
r = 0.13 - 0.09 = 0.04
Use this to determine the overall growth with G=r*N
Original population size = 3210 * 0.04 = 128.4 new pigs = 3338.4 total pigs at the end of month 1
Population size = 3338.4 * 0.04 = 133.5 new pigs = 3471.9 total pigs at the end of month 2
Population size = 3471.9 * 0.04 = 138.9 new pigs = 3610.8 total pigs at the end of month 3